Рецепт на денот: Торта полнета со Нутела

Вашата книга со рецепти ја збогатуваме за уште еден неодолив десерт, кој ќе ви стане омилен вам и на целото семејство.

Потребни состојки:

 • 130g несолен путер
 • 130g кафеав шеќер
 • 65g бел шеќер
 • 1 големо јајце
 • 2 лажици екстракт од ванила
 • 320g брашно
 • 1 лажица сода
 • ½ лажица сол
 • 30g чоколаден чипс (+85g за сервирање)
 • 130g Нутела
 • Сладолед, за сервирање