Еве го рецептот:

СОСТОЈКИ:

1 белка

70 гр шеќер

прстофат сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во белката се додава шеќерот, малку сол и се миксира.

Се прават пуслици со шприц, се ставаат во плех со хартија за печење, па на помала температура во рерна се сушат околу еден час.

Тоа е тоа, имате супер десерт