Приведени лица од Арачиново и Брест, затекнати при нелегална сеча на огревно дрво

Полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Танушевци при Регионалниот центар за гранични работи Север на 03.05.2023 во 19.00 часот кај место викано „Рамно“, на шумскиот пат кон Бањашница, општина Чучер Сандево, ги лишиле од слобода К.Ј.(19) од с.Брест, скопско О.Ш.(27) с.Арачиново, скопско.

Тие биле затекнати со две товарни возила при нелегална сеча на огревно дрво на државно земјиште.

-Дрвата биле одземени и предадени на претставници од ЈП „Национални шуми“ – Караџица, а лицата биле задржани во полициска станица, информираат од МВР.

По целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.