Камен во бубрези или жолчка – ова е проблем кај се поголем број од населението. Денеска Ви нудиме бабин лек кој со сигурност ќе помогне и ќе го „стопи“ каменот.

За подготовка, потребни се cлeднитe пpoдyĸти:

250 мл. ладно цедено масло

250 гp. шеќер во прав

250 гp. лимoни ( се користи зaeднo cо ĸopaтa)

250 гp. чиcт мeд

250 гp. ĸopeн oд мaгдaнoс

Начин на подготовка:

Измијте ги лимоните, отстранете ги семките, исечкајте ги на мали парчиња  и на крај смелете ги во блендер.

Истата постапка спроведете ја и со магданосот.

Потоа на овие две состојки се додаваат: медот, маслото и шеќерот во прав и се мешаат се додека не добиете хомогена смеса.

За да ги отстраните болните камења од жолчката или бубрезите, земајте од оваа смеса по една кафена лажичка на празен стомак наутро и навечер пред спиење.

Се препорачува смесата да се чува во стаклен сад и во фрижидер.

За да почувствувате резултати треба да искористите две дози од овој народен лек.