Претежно облачно време, можни се локални случаи на врнежи

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а во вечерните часови вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од 14 до 21, а максималната ќе достигне од 26 до 35 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди и со услови за краткотраен дожд. Ќе дува умерен, а кон крајот на денот засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 30 степени.

Од среда следува период на стабилно време со постепен пораст на дневната температура. Во среда и четврток ќе дува засилен ветер од северен правец.