Пожар на плоштад Македонија, евакуирана станбена зграда, жртви нема

Во пожарот што доцна вечерва изби во станбена зграда во строгиот центар на Скопје на плопштадот Македонија нема жртви, ни повредени, но евакуаирана е целата зграда поради многу густ чад, изјавија за САКАМДАКАЖАМ.МК од Противпожарната бригада на град Скопје.

Пожарот избил во спалната соба во стан над ресторанот „Пелистер“.

Противпожарната бригада интервенирала со 6 возила. Од таму велат дека станарите биле евакуирани превентивно затоа што во прв момент се чинело дека пожарот е многу поголем и поради густиот чад кој направил паника и меѓу случајните минувачи во центарот на Скопје.

Пожарот е локализиран и пожарникарите полека се повлекуваат, велат од Противпожарната бригада.

Фото: Курир

nike air max 1 sale