Повкусни од ванилици: Колачиња со локум и пиво

Направете вкусни колачиња со пиво и локум.

Состојки:

700 гр. брашно

1 шолја пиво

2 лажици шеќер

1 ½ шолји маслиново масло

2 лажици прашок за пециво

1 кутија локум

Подготовка:

Се сее брашното во вангла и се прави вдлабнатина.

Се става прашокот за пециво со шеќер и маслиновото масло со пиво.

Мешаме додека не добиеме густа каша од која месиме тесто.

Се развлекува тестото и се сечат коцки или кругови.

На средина се става локум и се виткаат.

Се ставаат сите на хартија за печење на плех и се печат 12 минути на 200 степени, чекаме да се оладат и горе ставаме шеќер во прав.

cheap nike free run 5.0