Посни мафини без масло: Совршени колачи за секој ден

Овој рецепт е одличен за пост на вода. Дополнително, многу е вкусен.

Состојки:

 • 150 грама брашно
 • 150 грама мелени овесни снегулки
 • 300 милилитри вода
 • 3 лажици гриз
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • половина кесичка сода бикарбона
 • 50 грама какао
 • 50 грама шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • цимет
 • 2 изрендани јаболка
 • 2 изгмечени банани
 • кора од портокал или лимон
 • суво грозје
 • мелени ореви

Приготвување:

 • Измешајте ги прво сите суви состојки, па додајте ги водените и на крај постепено додавајте вода.
 • Добро соединете ја смесата и ставете ја во калап во кој претходно сте наредиле хартиени корпички.
 • Загрејте ја рерната на 220 степени, па печете ги мафините 15-20 минути.
 • Доколку немате калап, може да го ставите колачот во обичен плех и да го испечете цел.
 • Кога ќе бидат готови, може да ги наросите со шеќер во прав или да ги украсите со ливчиња бадеми.