Потребни состојки за тесто:

   250 ml топла вода

   50 g свеж квасец

   250 ml масло

   600 g брашно

   3 лажички какао

   3 лажички брашно

   Џем

За сируп:

   350 g шеќер

   350 ml вода

   Ванила

Подготовка:

1. Во топлата вода растопете го квасецот, веднаш додајте ги маслото и брашното и замесете го тестото.

2. Поделете го на 2 дела.

3. Во едниот дел додајте какао, а во другиот 3 лажички брашно.

4. Двата дела од тесто поделете ги на 6 топчиња (вкупно 12).

5. Оставете ги околу половина час да нараснат.

6. За тоа време подгответе го сирупот. Измешајте ги шеќерот, водата и ванилата и оставете ја смесата да зоврие.

7. Загрејте ја рерната на 220 степени.

8. Премачкајте два голема плеха.

10. Ставете ги топчињата тесто на една полица и развлечете ги како кори со пречник од 20 cm.

11. Исечете ги на 8 делови, филувајте ги со џем и замотајте ги како класични кифлички.

12. Наредете ги во плех и печете додека не заруменат, околу 15-20 минути.

13. Извадете ги од рерната и прелијте ги со сирупот.

14. Завртете ги неколку пати за да се натопат со сирупот од сите страни.