Руската салата е царица на секоја прослава, а од сега омилената салата ќе ја служите и на посните слави.

Состојки:

400 гр компир

400 гр морков

½ конзерва грашок

200 гр растителен кашкавал

неколку кисели краставички

200 гр шампињони

300 мл посен мајонез

Подготовка:

Компирите се мијат, лупат и варат, а истото се прави и со морковите.

Грашокот се цеди, па се става со варениот компир, морков, печурките и кашкавалот и киселите краставички во сад.

Се става сол и се меша, па се става дел од мајонезот и се остава салатата дваесетина минути во ладилник, па пред сервирање се додава остатокот и убаво се промешува.