Подгответе греано вино на малку поинаков начин

Ако сте љубители на греано вино, во зимскиот период, еве една идеја за малку покреативно издание на овој популарен пијалок. 

Потребно ви е:

-На две места по 330 милилитри сок од јаболко или круша

-750 милилитри црвено вино, на пример „Пино Ноар“

-1/2 портокал, тенко исечен

-1/3 чаша (75 g) шеќер

-6 цели каранфилчиња

-2 стапчиња цимет

-прстофат мелен бибер

-1/2 мало јаболко, тенко исечено

Подготовка:

Во големо тенџере на средно-тивок оган измешајте ги сокот од јаболко или круша, виното, портокалот, шеќерот, каранфилчето, циметот и пиперот. Гответе, повремено мешајќи, 5 минути или додека шеќерот не се раствори. Додадете ги парчињата јаболко и варете уште 5 минути. Поделете рамномерно меѓу чаши за сервирање отпорни на топлина. Послужете веднаш.