Пита со тиква и сирење

Иако тиквата често сме ја јаделе во благи комбинации, сигурни сме дека оваа комбинација ќе ви се допадне. 

Состојки:

200 гр тиква
600 гр сирење
Едно парче леб
400 мл кисела павлака (поделена во два сада)
100 гр брашно од хељда
100 гр бело брашно
Три јајце
50 гр путер
150 мл млеко
Масло, сол, бибер

Подготовка:

Измешајте ги брашната со путер, јајце и 200 мл павлака и замесете тесто. 

Направете фил од тиквата, сирењето, лебот потопен во млеко, две јајца и 200 мл кисела павлака. Од тестото поделете два дела и едниот рассукајте го и ставете го во намастен калап за печење. 

Ставете го филот, па врз тоа втората кора. Исечете на парчиња. Печете 40 минути на 200 степени.