Пире со пармезан

Ова е рецепт за поинакво, но многу вкусно пире. 

Photo by Anna Stampfli on Unsplash

Потребни состојки:

6 сварени големи компири или 4 шолји подготвено пире

8 лажици млеко

4 лажици павлака

4 лажици пармезан

3 лажици путер

Малку сол

Начин на подготовка:

Подгответе го пирето со тоа што ќе ги изблендирате добро сварените компири или пак ќе го подготвите пирето според насоките на кесичката. Измешајте добро за да добиете хомогена смеса и изедначете го со млекото. 

Додека смесата е уште топла, додадете го путерот и убаво измешајте додека не се стопи и изедначи во смесата. Потоа, додадете ја павлаката и убаво мешајте. На крајот, додадете го пармезанот и солта.

Пирето е подготвено за сервирање.