Песто од босилек

Пестото од босилек е еден од наједноставните намази кои можете да ги подготвите, за чија подготовка нема да ви бидат потребни повеќе од 15тина минути. 

Состојки

  • 2 шолји свеж босилек

  • ½ шолја рендан пармезан

  • ½ маслиново масло

  • 1/3 шолја ореви

  • 3 чешниња лук

Подготовка

Ставете босилекот и ореви во блендер. Потоа додадете го пармезанот и сирењето и блендајте уште малку.

На смесата полека додавајте го маслиновото масло и мешајте со дрвена лажица. Додадете сол по вкус и малку лимонов сок.