Оваа состојка е природна замена за инсулин

Циметот е многу корисен за дијабетичарите бидејќи го намалува нивото на глуоза во крвта. Затоа би требало да го користите и како превенција.

Се препорачува лажичка, две  цимет на ден како  превентива. Помешајте го со нешто, ни случајно немојте да го ставате дирекно во уста бидејќи ќе почнете да кашлате.

Освен тоа циметот има антибактериско, антивоспалително, антигабично дејство, а влијае и на намалување на тежината.

Овде ви го наведуваме рецептот кој е многу добар за вашето здравје, а посебно а дијабетичарите.

Состојки:

2 лажички цимет во прав а доколку  сте дијабетичар една лажичка

1 лажичка зоб (житни снегулки)

1 лажичка вода

Подготовка:

Направете екстракт така што  ќе ставите цимет и зоб во чаша вода. Земајте го овој напиток  два пати дневно не повеќе од 15 дена.