Ова се сите здравствени придобивки од лубеницата

Слатка и освежувачка, лубеницата е омилено летно овошје за многумина!

Секој што пробал лубеница еднаш знае колку е вкусна, но малкумина се прашуваат дали има некаква вредност кога станува збор за здравјето. Одговорот е да – лубеницата крие хранливи материи, витамини, минерали и антиоксиданти.

Главната состојка во лубеницата е дури 90 проценти вода, што ја прави исклучително корисна за жешките летни денови, бидејќи ќе спречи дехидрираност, а можете да ја јадете без страв ако сте на диета.

Лубеницата содржи антиоксиданти кои ги отстрануваат молекулите од телото наречени слободни радикали што телото ги произведува природно, а може да се развијат и како резултат на пушење, загадување или стрес.

Премногу слободни радикали во телото може да предизвикаат оштетување на клеточно ниво и да доведат до разни заболувања. Иако телото може делумно да се ослободи од нив самостојно, помошта е исто така потребна во форма на исхрана. Лубеницата е една од намирниците кои помагаат со ова.

Лубеница против астма

Некои експерти веруваат дека слободните радикали придонесуваат за развој на астма, а присуството на витамин Ц во белите дробови може да го намали ризикот. Студиите не потврдија дека земањето додатоци на витамин Ц помага, но исхраната богата со тоа може да помогне. 150 грама лубеница обезбедува 12 мг витамин Ц, што е околу 14 проценти од потребниот дневен внес.

Го намалува притисокот

Во студијата спроведена пред осум години, експертите откриле дека екстрактот од лубеница го намалува крвниот притисок кај постарите луѓе со прекумерна телесна тежина. Тие веруваат дека Л-цитрулин и Л-аргинин – два антиоксиданти кои се наоѓаат во лубеницата – се одговорни за тоа. Ликопен, уште еден антиоксиданс од лубеница, може да заштити од развој на срцеви заболувања, а неодамнешната студија откри дека ова се случува како резултат на намалување на воспалението поврзано со „добар“ холестерол. Фитостеролите се уште една активна состојка во лубеницата што го регулира лошиот холестерол, што на крајот ќе го спречи развојот на кардиоваскуларни заболувања.

Го спречува развојот на карцином

Американскиот Национален институт за рак и нивните упатства укажуваат на тоа дека слободните радикали играат голема улога кога станува збор за развој на одреден вид на карцином, а тоа е оксидативен стрес што предизвикува промени во клетките на ДНК. Диеталните антиоксиданти во лубеницата, како што е витамин Ц, можат да помогнат во спречувањето на развој на карцином, а некои студии покажаа дека истото важи и за ликопен, кој е поврзан со спречување на рак на простата.