Ова е вашето ново омилено јадење!


 

Летото е волшебно, затоа и храната што ја конзумираме треба да биде магично вкусна. Па така, нашиот избор за денес е пилешко со лимон, а ако го пробате еднаш, тоа ќе стане вашето омилено јадење кое со секој залак ќе ве носи во нова галаксија.

За да го приготвите овој оброк потребни ви се овие состојки:

  • 1 лажиче пченкарно брашно
  • 1 лажиче темен соја сос
  • Ситно рендана кора и сок од 1/2 мал лимон
  • 2 лажички кокосово масло
  • 1 филе пилешки гради без кожа (околу 150 гр), исечкано на парчиња од 1,5 см
  • 1 пиперка, која било боја, исчистена од семки и исечкана
  • 1 среден морков (околу 80гр), ситно исечкан
  • 100гр брокула исечкана на мали цветчиња
  • 150 мл пилешка супа (направена со 1/2 коцка од пилешко од растителна маса)
  • 4 млади кромидчиња исечени и густо исечени

За да го приготвите ова јадење, најпрво, во помал сад измешајте го пченкарното брашно со соја сосот и сокот од лимон. Потоа загрејте го маслото во голема тава на силен оган, додадете ги пилешкото месо, пиперката, морковот и брокулата и пржете 2-3 минути или додека пилешкото малку не порумени и зеленчукот не почне да омекнува.  Потоа во тавата се истура смесата од лимон и соја, се додава пилешката супа и младиот кромид и се остава да се динста.  Намалете ја топлината и варете 2 минути или додека сосот малку не се згусне и пилешкото не се свари, со редовно мешање. На крај, посипете со рендана кора од лимон и послужете со ориз.

Наздравје!