Освежителен шприцер од праска и лубеница

Ако сакате да се освежите во текот на летото, ова е одличен пијалок..

Photo by Denys Gromov

Потребни состојки:

4 праски излупени и исечкани на коцки

1 шолја лубеница исечкана на коцки

2 шолји минерална вода

Начин на подготовка:

Ставете ги лубеницата и праските во блендер и добро блендирајте. Мешајте добро за да добиете хомогена смеса во која праските ќе бидат добро разредени и нема остатоци.

Истурете го сокот во бокал и додадете ја минералната вода. Послужете со цоцки мраз.