Оригинален рецепт за Васина торта

За Васината торта се смета дека е автентична српска торта чиј рецепт датира уште од дамнешната 1908 година.

Време за приготвување: 60 минути (20 парчиња)

Потребни состојки за кора:

5 јајца

60 г шеќер

1 супена лажица меко брашно

50 г мелени ореви

За фил:

4 жочки

60 г шеќер

125 мл млеко

125 г шеќер

200 г мелени ореви

200 г путер

1 портокал

За шлаг:

4 белки

250 г шеќер

180 мл вода