Оригинален рецепт за италијански сос од домати

СОСТОЈКИ:

5 кг домати

2 чешниња лук

2 моркови

2 главици кромид

поголем целер

магдонос

мајчина душица

маслиново масло

сол

конзерванс

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исчистете ги доматите и исечкајте ги на половина. Исчистете ги и исечкајте ги морковите, целерот и кромидот и сè ставете во сад. Додајте иситнет лук, мајчина душица, магдонос и два часа гответе на умерен оган. Потоа испасирајте и гответе уште еден час. Дури тогаш додајте сол и конзерванс. 

Врелиот сос ставете го во тегли, а кога ќе се излади, прелијте со маслиново масло и затворете.

cheap nike air max 90