Охриѓанец се обидел да пушти во оптек фалсификувани евра

СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.У. (70) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“.

– На 19.03.2020 пријавениот во банка се обидел да пушти во оптек лажна банкнота од 50 евра, за која со вештачење од Дирекцијата за трезорско работење при Народната банка било потврдено дека e фалсификат, информира МВР.