Во Скопје времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер.

Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до шест степени.

Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер.

Утринските и дневните температури ќе бидата во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови ќе има од среда кон четврток.

Ново наоблачување со изгледи за поинтензивни врнежи се очекуваат за време на следниот викенд.