Обид за убиство во Скопје, полицијата го расчистила случајот

Министерството за внатрешни работи информираше дека, СВР Скопје до ОЈО Скопје поднело кривична пријава против А.К. (36) од Скопје поради обид за убиство.

- На 22.02.2024 околу 14.20 часот во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишија од слобода А.К.(36) од Скопје, постапувајќи по претходна пријава дека околу 14.00 часот во угостителски објект на ул.„Ќемал Сејфула“ во Скопје пукал во Е.С. и му нанел повреда во ногата, се вели соопштението од полицијата. 

Против А.К. е поднесена кривична пријава до ОЈО Скопје, а судија од Основен кривичен суд Скопје му одреди мерка притвор од 30 дена.