Нов земјотрес во Грција, почувствуван и во Скопје

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во 18.38  по средно европско време во Грција. Потресот беше почувствуван и во Скопје. 

Вчера жителите на Лариса беа вознемирени од силен потрес кој предизвика само материјална штета на постарите објекти.