Нов рекорд: 393 нови случаи на Covid19, 4 починати

Во последните 24 часа се направени 2464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19. 

- Скопје 189

- Куманово 14

- Дебар 2

- Штип 13

- Прилеп 19

- Тетово 27

- Струга 7

- Велес 12

- Битола 9

- Охрид 5

- Кавадарци 8

- Гостивар 6

- Гевгелија 15

- Струмица 15

- Крива Паланка 4

- Радовиш 10

- Крушево 1

- Кочани 13

- Пробиштип 3

- Македонски Брод 2

- Пехчево 2

- Берово 3

- Валандово 1

- Делчево 3

- Кратово 1

- Свети Николе 2

- Кичево 6

- Ресен 1

Во болнички услови починати се 4 лица, од Скопје (83г.), Куманово (62г.), Кичево (80г.) и Радовиш (54г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90 оздравени пациенти од:

- Скопје 34

- Куманово 7

- Штип 4

- Прилеп 8

- Тетово 3

- Велес 1

- Битола 2

- Охрид 1

- Гостивар 8

- Гевгелија 2

- Струмица 1

- Крива Паланка 4

- Радовиш 2

- Пробиштип 2

- Берово 5

- Валандово 2

- Свети Николе 2

- Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 206243 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20555, бројката на оздравени пациенти е 16099, на починати е 785, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3671.