Низа нови рестрикции за невакцинираните во Германија

Германија воведе рестрикции за невакцинираните, во обид да го запре драматичното зголемување на дневните инфекции со коронавирус, што се влоши со откривањето на сојот омикрон.

Канцеларката во заминување Ангела Меркел и нејзиниот наследник Олаф Шолц се договорија со лидерите на 16 германски покраини да им забранат на невакцинираните пристап до сите дејности, освен најважните бизниси, како што се намирници, аптеки и пекари.

Тие, исто така, се согласија да усвојат закон во националниот парламент со кој вакцинацијата ќе биде задолжителна.

Сакајќи да избегнат блокади што би можеле да го нарушат кревкото закрепнување на најголемата европска економија, тие ги одржаа бизнисите отворени за речиси 69 отсто од целосно вакцинираното население, како и за оние со докази дека се опоравиле од ковид-19.

„Ситуацијата е многу сериозна“, рече Меркел на прес-конференција со Шолц.

Се очекува Шолц да биде избран за канцелар следната недела.

Меркел рече дека од етичкиот комитет ќе биде побарано да подготви закон со кој вакцинацијата ќе биде задолжителна, а Бундестагот ќе расправа и гласа за контроверзната мерка најдоцна во февруари.

Властите стравуваат дека четвртиот бран на коронавирус ги загрозува единиците за интензивна нега и резултираше со повеќе од 73.000 нови инфекции и 388 смртни случаи во четвртокот.

Виролозите го обвинуваат отпорот на значителен дел од општеството за вакцинација и ги критикуваат политичарите дека дејствуваат предоцна за да ја спречат инфекцијата.

Стапката на вакцинација во Германија од нешто под 70 проценти и е околу просекот на ЕУ, но пониска отколку во земјите како Португалија и Ирска.

Имаше знаци дека епидемиолошката крива што покажува нови инфекции почна да се израмнува.

Меркел, која ги поздрави ограничувањата како неопходен „национален чин на солидарност“, рече дека во регионите со седумдневна инциденца од 350, ќе започнат чекори како што се затворање на ноќни клубови и музички места и ограничување на настаните во затворени простории на 50 луѓе.