Потребни состојки:

600g бисквити

1l млеко

6 големи лажици шеќер

2 пудинзи од ванила

2 лажици брашно

3 лажици густин

1 маргарин

Ванилин шеќер

5 лажици Несквик

100g црно чоколадо

5-6 чоко банани

2 портокали

½ l слатка павлака

1 кремфикс

Подготовка:

Прво направете го кремот. Во млекото сварете ги шеќерот, густинот, брашното, пудингот и ванилиниот шеќер. Оставете да се олади, па поделете го на 3 дела.

Во еден дел додајте Несквик, во вториот сечкани крем банани, а во третиот додајте го чоколадото.

Во сокот од портокалите натопете ги бисквитите, па наредете ги во редови 5 х 4.

Над првиот слој бисквити ставете го кремот од Несквик, потоа повторно ред бисквити. Втор на ред е кремот од чоко банани, па кремот со стопено чоколадо.

На крај изматете ја хоплата со кремфикс и премачкајте со добиениот шлаг.

Колачот служете го по неколку часа ладење.