Понеделник 07.11.2016

МНТ

Госпоѓа Министерка

Автор: Бранислав Нушиќ
Режисер: Наташа Поплавска

Почеток: 20.00 часот

Кино Култура

Контра кадар СК 30 – 3 Women – Женските ликови кај Алтман

Роберт Алтман е ненадминатиот гениј на независниот филм и еден од најистакнатите претставници на ерата на Новиот Холивуд (New Hollywood). Понекогаш подзаборавен Алтман претставува вистинско освежување во седумдесетите години на минатиот век со својот уникатен филмски јазик.

3 Women (3 Жени) се смета за едно од неговите најзначајни дела кое во 1977 од познатиот филмски критичар Роџер Еберт е прогласено за филм на годината. Ова дело зрачи со својата човечност, но исто така и со својот немир. Тоа е една вознемирувачка приказна за три жени чија психа е многу слична кои само како одделно да егзистираат во оваа димензија, а на повисоко ниво се поврзани меѓусебе.

Влез: Слободен/ Почеток: 20.00 часот

Кинотека на Македонија

Филмски фестивал – Слобода и Љубов

По повод 60-годишнината од Унгарската револуција од 1956 година

7 ноември (понеделник)
19.30 ч. / Ихрај ја својата игра
Документарен, Унгарија
2016 г., 25 мин., колор/црно бел, ДВД
Режија: Ferenc Török
Сценарио: Mária Schmidt, Gábor Tallai

20.00 ч./ Крушевските Унгарци
(Hungarians in Krushevo)
Документарен, Македонија
2016 г., 21 мин., колор, ДВД
Сценарио: Катерина Групче

Филмскиот фестивал трае до 09.11.16 за подетални информации за програмата кликнете на линкот на насловот.

Вторник 08.11.2016

Кино Култура

Солун, град на духови

Кино Култура – Театар на Навигаторот Цветко
„Солун, град на духови”
текст на Русомир Богдановски, инспириран од истоимената книга на Марк Мазовер
музика на Златко Ориѓански
режија на Слободан Унковски
Во претставата играат: Симона Димковска, Ивана Павлаковиќ, Наталија Теодосиева, Стефан Вујисиќ, Мартин Манев, Горан Ников и Владимир Петровиќ.

Почеток: 20.00 часот

Драмски театар Скопје

1900 – ТИОТ - монодрама

играат: Кристијан Светиев

автор: Алесандро Барико

Почеток: 20.00 часот

Рок Кафана Рустикана 2.0

Неделна програма

*Вторник – Heineken Tribute Tuesday. Heineken 0,5 по промо цена од 100 денари и музика исклучиво од еден артист во периодот од 21:00 – 00:00.

*Среда – Blues & Whiskey Wednesday. In The Mood Blues Duo со најдобриот акустичен блуз перформанс во градот и 6 вида на виски по цена од 100 денари.

*Четврток – Кириличен рокенрол со Аудиоскопје после 21:30

*Петок – Вино и Гитари од 17:00. Афтерворк со Јован и Ташко во соработка со Тиквеш. Александрија Cuvee и Special Selection Oak Edition по цена од 600 денари за 0,75.
R’n’R 101 со Ringroad. Класисична рок едукација со старт после 21:30.

*Сабота – Burger Happy Hours од 14:00 – 18:00. 20% попуст на сите бургери во овој период.
Кума и Црни за стандардно добра саботна забава со старт после 21:30

За инфо и резервации пишете ни во инбокс или свртете на 075 478 134

Почеток: 21.00 часот

Среда 09.11.2016

Драмски театар Скопје

ЖИВОТ ВО ТЕСНИ ЧЕВЛИ

играат: Драган Спасов - Дац, Марија Кондовска, Ѓокица Лукаревски, Ванчо Петрушевски, Душица Стојановска, Биљана Драгичевиќ - Пројковска, Зоран Љутков, Бобан Алексоски/Христијан Поп Симонов, Ненад Ангелковиќ, Миа Кантарџиева, Благица Димитровска

автор: Душан Ковачевиќ

режија: Ненад Витанов

 Почеток: 20.00 часот

Продолжува на наредната страна.........