Понеделник 31.10.2016

Градско Кино Милениум

Најновиот филм на Том Круз, продолжението за воениот полицаец, експерт за убиства, ЏЕК РИЧЕР.
Секој ден од 17:30, билети 150 денари.

Драмски Театар Скопје

МНТ

Госпоѓа Министерка

Автор: Бранислав Нушиќ
Режисер: Наташа Поплавска

Улоги:
Весна Петрушевска – Живка Министерка
Нино Леви – Вујко Васа
Јелена Јованова/Драгана Костадиновска – Анка
Сашко Коцев – Чедо Урошевиќ
Благица Трпковска – Соја
Марија Новак Н. – Тетка Савка и 2 полицаец
Драгана Левенска – Стилистка и нотар
Софиа Насевска -Трифуновска – Дара
Томе Витанов – Перо писар
Александар Микиќ – Ристо Тодоровиќ
Емил Рубен – Тетин Панта
Славиша Кајевски – Рака син
Никола Ацески – Перо Калениќ
Магдалена Ризова – Черних – Миле синот на тетин Панта, 1 полицаец и прислужник од министерство
Даница Георгиевска – Нада Стефановиќ (бивша министерка)
Борче Начев – Д-р Нинковиќ
Драгана Костадиновска/Дарја Ризова – учителка по англиски јазик
Трајче Ѓорѓиев – Тетин Јаков
Драгана Босниќ-Миленковска – Тетка Даца

Почеток: 20.00

Кино Култура

Контра кадар СК 29 – Билјана Гарванлиева – Омаж

„Мене како режисерка на документарни филмови ми е многу важно жената да биде претставена достојно, како жена борец, како хероина, токму онаква каква што ја знаеме од реалниот живот.“
Билјана Гарванлиева

Поаѓајќи од својот пример, таа во своите филмови ја покажа хероината – жената борец! Додека неверојатно вредно, креативно, упорно и доследно го издигнуваше своето семејство, се родија и овие нејзини чеда. Речиси за неверување е како за толку краток период сними толку многу. Борејќи се за животот на своите документарци, тука, во Германија, на фестивалите, како слободен уметник се бореше и за егзистенција на своето семејство, а истовремено и со болеста на своето тело.

Влез: слободен

Почеток: 20.00

Кантина

Stronger. A Team Movie From Union Binding Company 

Union Binding Company Presents: STRONGER, The Union Team Movie

Produced by: Pirate Productions

Co Produced by: Red Bull Media House

Run Time: 50 Min

Starring the best team in snowboarding, the long awaited UNION BINDING COMPANY team movie is here at last! Shot entirely with RED cameras in 4K and above, STRONGER was filmed on location from the peaks of the Alaskan alpine to the streets of Finland, and all the best spots in between.

Почеток: 20.00

Вторник 01.11.2016

 Дом на АРМ

„Школа за љубавнике” 

Дојде време за една поинаква школа, Школа за љубавнике !!! Спремете се за уште една урнебесна комедија со легендарните Милан Калиниќ и Милан Васиќ!!! Најгледаната претстава за 2016 година во Србија премиерно и кај нас!!! Билетите може да се набават преку продажната мрежа на Купи карти за се. Не пропуштајте!!!

Текст и режија: Бојан Стојчетовиќ

Алберто Верони – Милан Васиќ
Марина Верони – Јелена Ракочевиќ Цекиќ
Адвокат Томазо – Милан Калиниќ
Розина – Александра Цуциќ
Професор Џовани – Бојан Стојчетовиќ

Почеток: 21.00

Рок Кафана Рустикана 2.0

Неделна програма

*Вторник – Heineken Tribute Tuesday. Heineken 0,5 по промо цена од 100 денари и музика исклучиво од еден артист во периодот од 21:00 – 00:00.

*Среда – Blues & Whiskey Wednesday. In The Mood Blues Duo со најдобриот акустичен блуз перформанс во градот и 6 вида на виски по цена од 100 денари.

*Четврток – Кириличен рокенрол со Аудиоскопје после 21:30

*Петок – Вино и Гитари од 17:00. Афтерворк со Јован и Ташко во соработка со Тиквеш. Александрија Cuvee и Special Selection Oak Edition по цена од 600 денари за 0,75.
R’n’R 101 со Ringroad. Класисична рок едукација со старт после 21:30.

*Сабота – Burger Happy Hours од 14:00 – 18:00. 20% попуст на сите бургери во овој период.
Кума и Црни за стандардно добра саботна забава со старт после 21:30

За инфо и резервации пишете ни во инбокс или свртете на 075 478 134

Почеток: 21.00

Клуб Маракана

The Ringtones:

Dina Jovanovska
Simon Peoski
Darko Fotinovski
Kristijan Lafazanovski

Почеток: 23:00

Продолжува на наредната страна.....