Понеделник 14.11.2016

МКЦ

Денес на CINEDAYS:
- 15:00 - УБАВИТЕ ДЕНОВИ ВО АРАНХУЕЗ, на Вим Вендерс;
- 17:30 - ПАТУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО, на Теренс Малик;
- 20:00 - ХУЛИЕТА, на Педро Алмодовар;
- 22:00 - АРГЕНТИНА, на Карлос Саура;

МНТ

Животот е прекрасен

Николај Ердман
Адаптација и режија: Александар Морфов

Семјон Семјонович Подсекаљников – Никола Ристановски
Марија Лукјанова – Николина Кујача
Серафима Илинична – Звездана Ангеловска/Биљана Драгиќевиќ– Пројковска
Александар Петрович Калабушкин – Сашко Коцев
Маргарита Ивановна – Тања Кочовска
Аристарх Доминикович Гранд- Скубик – Емил Рубен
Виктор Абрамович – Гораст Цветковски 
Сергеј Александрович – Славиша Кајевски
Григориј Пугачов – Никола Ацески
Алексеј Стаканов – Александар Ѓорѓиески
Аљоша Стаканов – Александар Михајлоски
Клеопатра Максимовна – Арна Шијак
Раиса Филиповна – Тина Трпкоска
Отец Елпидиј – Александар Микиќ
Федја Петунин Глувонемиот – Никола Стефанов
Костја – Александар Михајловски
Снимателот – Кире Ѓоревски
Груња – Марија Новак
Зинка – Драгана Левенска
Иларион – Никола Кимовски
Тaња – Марија Димитрова
Ања – Анастазиа Христовска
Бабата – Анастазиа Христовска

Почеток 20:00

Рок Кафана Рустикана 2.0

Неделна програма

*Понеделник – Happy Monday со Natalija Danailova и Никола за среќен почеток на неделата Старт после 21:00

*Вторник – Heineken Tribute Tuesday. Heineken 0,5 по промо цена од 100 денари и музика исклучиво од еден артист во периодот од 21:00 – 00:00.

*Среда – Blues & Whiskey Wednesday. In The Mood Blues Duo со најдобриот акустичен блуз перформанс во градот и 6 вида на виски по цена од 100 денари.

*Четврток – Кириличен рокенрол со Кума и Црни после 21:30

*Петок – Вино и Гитари од 17:00. Афтерворк со Јован и Ташко во соработка со Тиквеш. Александрија Cuvee и Special Selection Oak Edition по цена од 600 денари за 0,75.
R’n’R 101 со Ringroad. Класисична рок едукација со старт после 21:30.

*Сабота – Македонски евергрини со Lili Chilli од 14:00 и Burger Happy Hours од 14:00 – 18:00. 20% попуст на сите бургери во овој период. Кирилилниот рокенрол од четврток со Аудиоскопје оваа сабота со старт после 21:30

За инфо и резервации пишете ни во инбокс или свртете на 075 478 134.

Почеток 21:00

Оваа недела на репертоарот на Драмски театар ќе гледате...

 МКЦ

CinEmusic :: Russian Circles & Helen Money

Russian Circles
Пост-рок експерименталното трио Russian Circles го основаат Mike Sullivan (гитара), Colin DeKuiper (бас), и Dave Turncrantz (тапани).

Helen Money
Helen Money е Alison Chesley, виолончелистка од Чикаго којашто стана позната по нејзиниот уникатен звук и по нејзиниот заводлив сценски настап. Служејќи се со помош на техниките на водечките гитаристи, таа ги насочува нејзините чувства и искуство како рок музичар преку еден класичен инструмент. Песните се сурови, мелодични и често мрачни, со различен интензитет, панк-рок до минималистички и хипнотичен.

Билети можете да набавите на Билетарница МКЦ или преку продажната мрежа на МК Тикетс.
Цената на билетите е 250, 300 и 350 денари.
01.09 – 30.09 – цена на билет 250 денари
01.10 – 14.11 – цена на билет 300 денари
на врата, цена на билет ќе изнесува 350 денари.

Почеток 20:00

Вторник 15.11.2016

Public Room

„Окото на градот“ – изложба на фотографии на Барлакоски Божидар

Изложба составена од колекција на фотографии кои се многукратно наградувани на домашни и меѓународни конкурси за фотографија. Погледнете ја урбаната средина низ фотографии од секојдневни моменти на животот кој врие на секој агол позади кулисите на градот.

Окото на градот, од сите страни и за сите лица на градот.

Почеток 20:00

Продолжува на наредната страна....