Често пати купечките бонбони против кашлица се на база на ментол, па не се пријатни за децата, а и полни се со хемиски додатоци.

Наместо да се мислите кои да ги одберете, зошто да не подготвите домашна варијанта?

Од само неколку обични состојки ќе добиете безбедни и вкусни бонбони кои одлично ги отстрануваат симптомите на болно грло, гребење и кашлање. Предноста е што и децата ќе ги обожаваат.

Состојки:

1 чаша шеќер

½ чаша вода

1 супена лажица сок од лимон

1 супена лажица мед

½ кафена лажичка ѓумбир во прав

¼ кафена лажичка каранфилче во прав

Погледнете го видеото и подгответе се на време: