Најнова состојба на патиштата во Македонија

Задолжително прочитајте ги советите за безбедно и одговорно учество во сообраќајот.

Обновено: 07.01.2016 година во 23:45 часот.

ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ:

Сообраќајот на патниот правец Куманово - Св.Николе и обратно, сеуште е во прекин за сите видови возила.

ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА:

На планинскиот премин Плетвар, како и на патните правци Маврово – Дебар и Кочани – г. п. Делчево сеуште важи забраната за движење на тешки товарни возила.

 ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ:

Поради врнежи од снег затворени се за сообраќај патиштата кон селата Герман, Гошинце и Алешевце.

ОТЕЖНАТ СООБРАЌАЈ:

На патниот правец Куманово – Крива Паланка сообраќајот се одвива отежнато поради наноси од снег.

СОСТОЈБА:

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози и со остатоци од снег по коловозите, по интервенција на екипите на Македонија Пат.

ВНИМАТЕЛНО:

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Мак. Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Д. Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.       

 ЗИМСКА ОПРЕМА:

Од 15-ти Ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 Март 2017 година.

                                                                                                                                                                                                                          

cheap nike free run 5.0