Мусака со пилешко месо

Подеднакво е вкусна како и обичната, но сепак е добра промена во вашето мени. 

Состојки:

2 пилешки филеа
2 јајца
100 мл павлака за готвење
Зачински билки и зачини
Еден или два компира
Магдонос
Маслиново масло

Начинот на подготовка поготовка е следниот:

Пилешкото месо исецкајте го на коцки, посолете и наредете во огноотпорен сад. Изматете ги јајцата со павлаката, зачинете, па прелијте врз пилешкото. Ставете маслиново масло. Наредете ги компирите исечени на кругови, ставете магдонос и печете 20 минути на температура од 200 степени.