МПЦ: Шилегов нека си слави Божиќ пред Нова година, радоста е на црквата и верниците, а не на политичарите

Откако градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ги повика МПЦ да го променат датумот за Божик, за како што рече да го славиме како цел свет, портпаролот на синодот на МПЦ-ОА за Алфа изјави дека градоначалникот не треба да се меша во црковни работи.

-Ако сака нека си го слави тој на 25-ти декември. Радоста е на црквата и верниците, а не на политичарите, вели за Алфа портпаролот на МПЦ-ОА, г.Тимотеј.

Македонија, Србија, Русија и Украина се меѓу последните кои се уште се водат по Јулијанскиот календар.