Морето е лек за душата и телото

 

Сите ги поврзуваме летните одмори со морски пејзажи. Морскиот воздух и вода се навистина добри и за нашата душа и за телото. Грците први го забележале лековитото дејство на морето. Популарната таласотерапија – третман со морска вода – потекнува од Грција. На грчките острови Родос и Крф, таласотерапијата се применувала уште пред 2.500 години.

Се користела за лекување на болести како егзема, артритис, астма, псоријаза и болки во грбот. Хипократ ги открил лековитите својства на морската вода набљудувајќи го нејзиното влијание врз раните. Тој забележал дека водата го забрзува зараснувањето на раните, спречува инфекција и ја намалува болката.

Во Франција уште во средината на 19 век биле отворени центри за лекување на здравствени проблеми со помош на супстанци добиени од морето и морската вода. Кои се всушност придобивките од одморот на море?

Морската вода содржи витални елементи

Морето ги содржи сите елементи важни за нашиот живот - натриум, магнезиум, калциум, калиум, силициум, дури и сребро и злато. Морската вода продира длабоко во кожата и на тој начин овозможува делување на минералите и елементите во трагови. Морето содржи и алги кои се богати со минерални материи. Алгите долго време се сметаат за извор на здравје и убавина. Тие го поттикнуваат обновувањето на клетките, го подобруваат изгледот на кожата, го стимулираат метаболизмот, го зајакнуваат имунитетот, спречуваат воспаление, ја чистат кожата и помагаат да се отстрани целулитот.

Морето поволно делува при астма и алергии

Морската сол има антисептички и антихистамински својства, поради што е корисна за алергиски реакции на кожата. Светската педијатриска болница веќе долги години успешно користи бањи со морска сол за лекување и ослободување од алергии. Чистиот морски воздух, заситен со негативни јони, го олеснува дишењето и благотворно делува на луѓето кои страдаат од астма.

Со сончање го снабдуваме организмот со витамин Д

Сончањето не само што носи убав тен, туку и нè снабдува со витамин Д, кој му е толку многу потребен на нашето тело. Неодамнешните истражувања потврдуваат дека тој игра клучна улога во спречувањето на многу болести, вклучително и мултиплекс склероза и рак. За да добиете витамин Д, не треба да се сончате во најтоплиот дел од денот. Изберете утрински или вечерни часови за сончање. Имајте на ум дека кремите за сончање ја инхибираат способноста на кожата да создава витамин Д.

Престојот на море го ублажува стресот

Што друго има толку релаксирачки ефект како сонцето, благиот ветер и звукот на брановите? Одморот на море ни дава можност да заборавиме на секојдневните проблеми и целосно да се опуштиме. Докажано е дека магнезиумот, кој морската вода го содржи во висок процент, делува против стресот.

Алтернативните лекари веруваат дека стресот може да дејствува како поттикнувач за развој на многу болести. Затоа, искористете го вашиот одмор за да се ослободите од вашиот најголем непријател.

Морето е идеално за спортски активности

Пливање, нуркање, сурфање, морски аеробик, одбојка на плажа... Одморот покрај море е идеален за спортски активности кои се добри не само за обликување на телото. Спортот и здравјето се тесно поврзани. Всушност, нема здравје без спорт. Затоа нурнете во водата и уживајте во спортските активности што ги нуди морето!

Морскиот воздух е богат со негативни јони

Морскиот воздух содржи негативни јони и озон кои поттикнуваат длабоко дишење и не исполнуваат со витална енергија. Негативните јони го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат концентрацијата, ја намалуваат несоницата, депресијата, главоболката и заморот, поволно делуваат кај лицата со астма и алергии. Воздухот заситен со негативни јони може да се најде во шумите и планините, во близина на водопади, реки, океани и мориња.

Морето го ублажува артритисот и болките во грбот

Благодарение на својот состав, морската вода ја ублажува болката, го намалува воспалението, опушта и го поттикнува ослободувањето на вишокот течности од телото. Затоа, пливањето во море им носи олеснување на луѓето кои страдаат од ревматизам, артритис, болки во грбот и мускулите.

Морската вода го поттикнува чистењето на телото

Зошто морската вода е одличен избор за чистење на телото? Бидејќи пливањето во морска вода ги стимулира функциите на органите кои ги филтрираат и излачуваат штетните материи од телото, како што се црниот дроб, бубрезите и кожата. Насобраните штетни материи почнуваат да се движат низ лимфата и крвотокот кон површината, а солта го олеснува процесот на излачување. Капењето во море ја поттикнува промената на материјата и чистењето на штетните состојки не само на кожата и сврзното ткиво, туку и на целиот организам.

Морето лекува кожни проблеми

Морската сол е невообичаено богата со различни состојки. Меѓу осумдесетте различни минерали, елементи во трагови, карбонати и сулфати, има и калциум, калиум, бром, натриум, манган, магнезиум, јод, железо, флуор и силициумска киселина.

Поради својот богат состав, морската вода благотворно делува на кожата и помага при бројни кожни проблеми како што се дерматитис, псоријаза и егзема.

Морето ја поттикнува креативноста и чувствата

Морето и воопшто елементот вода отсекогаш биле поврзани со креативност и чувства.