Месечен хороскоп за април 2024: Риби

Април носи убави вести на полето на кариерата.

Работа

Овој месец, ѕвездите ве советуваат да не трошите финансии само со цел да купите нешто, туку добро да го планирате буџетот. Некој би можел да ви понуди поволен професионален аранжман, кој треба да го прифатите. Ако се занимавате со спорт, април е одличен месец за вас. Јавните активности исто така ви носат успех. Ќе бидете и продуктивни и исполнети ако патувате и посетувате семинарии или конференции. Не е момент да се задолжувате, почекајте малку.

Иако поголемиот дел од овој месец е за планирање и решавање конфликти (поради ретроградниот Меркур), вашиот фокус е на вашата амбиција. Ретроградното патување на Меркур започнува во понеделник, на 1 април, во огнениот Овен, што предизвикува мало одложување договорите и мала конфузија во комуникацијата. Овој период парадоксално пристигнува заедно со напливот на амбиции, предизвикувајќи ве да постигнете деликатна рамнотежа помеѓу туркањето напред и одвојувањето време за одмор.

До четврток, 4 април, додека прекрасната Венера се лизга во Овен, што и да ве придвижува - без разлика дали тоа е работното место или вашите креативни проекти - станува извор на инспирација и покрај бавното темпо што го диктира заостанатиот танц на Меркур. Април е за цел стратегија, охрабрувајќи ве да планирате и планирате идни потфати наместо да продолжит Почетокот на сезоната на Биковите дополнително ги осветлува социјалните и професионалните аспекти на вашиот живот. Следните недели носат продлабочени врски во вашиот работен круг и свесно планирање на следните чекори. Сезоната на Бик станува период на размислување и поврзување.

Априлската млада месечина  на 8 април ќе ви помогне подобро да ги разберете причините кои навистина ви се важни и целите што на крајот би сакале да ги постигнете. Откако ќе бидете свесни за патот по кој треба да одите, ќе ви биде лесно да го дефинирате вашиот акционен план и да започнете со тркалање на топката. Придвижувањето кон промени е неизбежно.

Со директно стационирање на Меркур во Овен во четврток, 25 април, фокусот се префрла на материјалните придобивки, особено во вашата втора куќа на поседување. Додека астролозите мора секогаш да внимаваат да ветуваат пари во оваа економија, ѕвездите укажуваат на потенцијалот за финансиски награди, што е доказ за вашето трпение и стратешко планирање во текот на целиот месец.

Љубов

Дали сте во врска? И покрај вашите моментални тешкотии, Венера покажува дека вашиот партнер ќе ви биде многу поддршка. Во првата половина на април ќе ви помогнат да направите чекор назад од вашата ситуација и да ви дадат време да дишете мирно, нешто што е неопходно за да се чувствувате спокојно за вашата иднина. Ако сте слободни, очигледно имате многу силни страни кои другите ги сметаат за привлечни. Користете ги мудро.

Присуството на Венера укажува дека во наредните недели ќе бидете почувствителни, што исто така би можело да ви помогне да уживате во здрав и среќен романтичен живот. Средбата на Марс и Уран сепак сугерира дека се наѕира значителна промена. Освен тоа, ќе почувствувате потреба повторно да се фокусирате на себе во првата половина на април. Иако вашата ситуација е генерално задоволителна, дефинитивно има некои работи што би можеле да се променат. Наместо да се обидувате да ги игнорирате овие фрустрации, ќе се обидете да го прифатите проблемот, надевајќи се дека ќе најдете трајни решенија за проблемите со кои моментално се соочувате. Венера силно ве советува да не дејствувате сами, туку да побарате совет од луѓето на кои им верувате.

Ако успеете да ја канализирате вашата енергија, несомнено ќе успеете да ги постигнете вашите цели. Запомнете, сè доаѓа кај оние што чекаат. Трпението е вашиот најсигурен сојузник. Не заборавајте го тоа.

Најдобар ден за љубов е 11 април. Ако сте во врска, ова е ден кога вашата лојалност ќе биде ставена на тест. Покажете и на саканата личност колку ви значи.

За слободните претставници, може да се случи филмска ситуација која ќе ве натера да се заљубите на прв поглед. Љубовта е во воздухот.

Здравје  

Потрудете се да се опуштите психички.