СОСТОЈКИ:

3 јајца

200 гр шеќер

1 ванилин шеќер

150 мл масло

100 мл млеко

300 гр брашно

1 прашок за печиво

прстофат сол

200 гр маргарин

200 гр чоколадо

1 дл млеко

100 гр шеќер

200-300 гр кокосово брашно

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Разматете јајца со шеќер и ванилин шеќер, додајте ги сите течни состојки, брашно и прашок за печиво. Кога добро ќе измешате ставете ја смесата во плех со големина 25х35 и печете во загреана рерна на 180 степени.

Печениот колач оставете го да се излади, а потоа исечете коцки.

Растопете маргарин, млеко, шеќер и чоколадо, па извалкајте ги коцките, прво во чоколадото, а потоа во кокос.