Втријте го ова на било која лузна која ја имате на кожата и гледајте како таа исчезнува! Дури и дерматолозите неможат да поверуваат!

Главната состојка на овој рецепт е медот. Оваа маска може да се користи за акни, дамки, дисколорација и лузни на лице, а едноставно се приготвува.

Потребни состојки:

1 лажица природен мед (по можност органски)
1 лажица мелено мускантно оревче
1 мала лажичка сок од лимон
1 лажица цимет

Измешајте ги сите состојки во сад додека да добиете густа смеса, а доколку вашата кожа е многу чувствителна, тогаш додадете повеќе мед. Нанесете ја маската врз погодените места (но не на цело лице) и оставете да делува 10 минути, па исплакнете со топла вода. Лекувањето завршете го со висококвалитетен хидрантен крем. Маската треба почесто да се применува но само на критичните места.