Македонската ракометна репрезентација вечерва во Загреб го играше вториот натпревар против Црна Гора.

Македонија имаше успешен старт и победа над Словенија во саботата. На полувреме мечот заврши со еден гол предност за Црна Гора.

На самиот финиш Црна Гора доби црвен картон. Филип Лазаров постигна гол пред самиот крај, а Борко Ристовски имаше фантастична одбрана.

Македонија победи со 29:28.