Лимонада со лаванда – освежителен пијалок кој ќе ви помогне да  го победите стресот

Лимонадата со вкус на лаванда е освежителен летен пијалок со одличен вкус и мирис. 

Photo by Yang Hsu on Unsplash

Ќе добиете и прочистувачки и релаксирачки напиток благодарение на благотворните својства на лавандата, идеален за борба против анксиозноста и стресот. 

За подготовка, ќе ви требаат само 4 состојки; вода, сок од лимон, гранчиња лаванда и мед. Откако ќе го подготвите, чувајте ја лимонадата во фрижидер, за да ја консумирате свежа во најжешките часови и послужете ја на гостите како свеж и неодолив пијалок. 

Потребни состојки:

6 цедени лимони

1-2 гранчиња лаванда

5 чаши вода

1 лажичка мед

Начин на подготовка:

Внимателно измијте ги гранчињата лаванда и оставете ги на страна. Во големо тенџере (1) ставете ја водата и додадете ги медот и лавандата. Оставете да зоврие и потоа оставете да се излади на собна температура. 

Во меѓувреме измијте ги лимоните, исцедете ги (2) и филтрирајте го сокот со сито за да се отстранат сите остатоци. Во водата, додадете го сокот од лимон.Оставете да се излади во фрижидер најмалку 2 часа или додека не се подготвите за сервирање. Вашата лимонада со вкус на лаванда е подготвена за уживање(3).

Уживајте во убавиот вкус.