Лимонада со куркума: одлична за превенција од рак и ментални заболувања

Утврдено е дека лимонадата од куркума содржи некои од најдобрите лековити вредности. 

Photo

Познато е дека куркумата има силни антиинфламаторни својства. Овој корен убива канцерогени клетки, лечи депресија, го намалува холестеролот. Списокот е долг, но вреди да се споменат и други придобивки како што се неговата способност за лекување на рак на кожата, Алцхајмерова болест и други состојби како што се артритис, металоиди, жолтица, дијареа, жолчен меур и болки во стомакот.

Како да направите лимонада од куркума?

Постојат различни начини на кои можете да направите лимонада од куркума, а ние го избравме најефективниот и најлесниот начин.

Рецепт за 4 лица: 

4 чаши ладна вода

2 лажици свежо изрендана или во прав куркума

4 лажици 100% јаворов сируп, мед или стевиа ако избегнувате шеќер

1 лимон или лимета

сок од еден портокал (по избор)

Измешајте ги сите состојки во сад, измешајте и послужете со парчиња лимон.

Придобивки од куркумата

  • Содржи природни антиинфламаторни, антиоксидантни и антивирусни својства.
  • Тоа е силен имунолошки засилувач кој ќе ја подобри апсорпцијата на есенцијалните хранливи материи
  • Се користи во многу рецепти за детоксикација бидејќи ги апсорбира хранливите материи и ги намалува калориит
  • Може да се конзумира секојдневно и одлично оди со секаков вид на храна

Исто така, добрата страна на овој рецепт е тоа што не треба да трошите многу пари на лекови, а можете да го подготвите и дома. Состојките за овој совршен пијалок можете да ги купите, но внимавајте да не го изложувате на високи температури бидејќи нивото на хранливи материи може да се намали или ослабне.