Летна лимонада со лубеница

Температурите надвор се вжештуваат, а на сите нам ни е потребно разладување.

Photo by Boba Jaglicic on Unsplash

Заменете ја традиционалната лимонада со малку поинаков, сладок вкус. Додадете лубеница.

Состојки:

4 чаши лубеница (без семки исечена на коцки)

1 чаша свеж сок од лимон (околу 6 лимони)

4 чаши ладна вода

Мраз

Подготовка:

Изблендирајте ја лубеницата во блендер додека не добиете хомогена смеса. Ако претпочитате помазна текстура, продолжете подолго. Потоа додадете го исцедениот лимон. Измешајте добро.

Ако сакате посладок вкус, можете да додадете мед или друг засладувач. На крајот послужете со коцки мраз.

Здравствени придобивки

Лимонадата од лубеница не е само вкусна, туку и преполна со здравствени придобивки:

Хидратација: Лубеницата е составена од околу 92% вода, што ја прави одличен избор за да останете хидрирани.

Богата со хранливи материи: И лубеницата и лимонот се богати со витамини А, Ц и антиоксиданси, кои помагаат во зајакнувањето на имунолошкиот систем.

Нискокалоричен пијалок: Овој освежителен пијалок е одлична нискокалорична алтернатива за слатки газирани пијалоци и вештачки пијалоци.

Уживајте во вкусот.