Лесен ручек за целото семејство: Крем супа од печурки

Оваа супа ќе ви помогне да се ослободите од проблемите со стомакот и болката во желудникот. Освен тоа, ќе уживате во нејзиниот прекрасен вкус.

Потребни состојки:

300 гр. свежи шампињони

1 главица лук

1 мал морков

1 чаша млеко

1.5 дл павлака за готвење

сол

бибер

мешавина на зачини

Начин на подготовка:

На малку масло издинстајте го лукот, па додајте ги шампињоните исечени на парчиња (оставете 2 од нив на страна). Кога тие ќе омекнат, испасирајте ги во блендер. Вратете ги на оган, а потоа додајте ги 2-те преостанти шампињони исецкани на парчиња, морковот исецкан на парчиња, мешавината зачини, солта и биберот, па потоа прелијте со вода.

Кога морковот ќе омекне, додајте ги млекото и павлаката, кратко гответе, па послужете.