Лепчиња подготвени на турски начин

Меко и воздушесто тесто, кое ќе ве освои уште на првиот залак. 

Варијации на овој рецепт има многу, а некои од нив се подготвуваат и во блискоисточните земји. Ова е основен рецепт, а вие можете да го адаптирате на начин кој ви одговара. 

Состојки за тесто:

500 гр брашно
2 лажички сув квасец
150 мл  топла вода
150 мл млеко на собна температура
Сол
3 лажици маслиново масло

За премачкување:

Благ буковец
Магдонос
Растопен путер

Подготовката погледнете ја на следното видео: