Вкусната комбинација на мед и цимет, со векови наназад се смета за навистина лековита и благотворна. Всушност, античките народи верувале дека е еликсир на здравјето и младоста. За овој магичен микс и научно е докажано дека има регенеративно дејство на целиот организам, воедно зајакнувајќи ја неговата отпорност кон разни болести.

Зајакнување на имунитетот

Веќе познато е дека медот нè штити од бактерии и вируси, но заедно со циметот, дејството е уште посилно. Во самиот мед докажано е дека има значајна содржина на витамини и железо, па така, константната употреба помага во создавањето бели крвни зрнца и со тоа во борбата против вирусите и бактериите.

Регулирање на проблемите со варењето

Доколку се соочувате со вакви проблеми, потребно е пред оброкот да земете две лажици мед со цимет. На тој начин му помагате на организмот при варењето и на најтешките оброци.

Намалување на холестеролот

Овој рецепт е добро познат дека помага во борбата против лошиот холестерол. Потребни ви се 4 децилитри чај во којшто, откако ќе се излади, ќе ставите 3 мали лажички цимет и 2 супени лажици мед и добро ќе измешате. Вака подготвената течност се пие три пати на ден. Резултатите се неверојатни.

Рак на желудник и коски

За луѓето кои се борат со рак на желудник и коски, постои комбинација која им помага полесно да ја добијат битката со болеста. Потребно е да се зема 1 супена лажица мед со 1 мала лажица цимет три пати на ден во текот на еден месец.

Листата продолжува на следната страна....