Распоред на културни настани во главниот град 21.11-27.11. 2016

Понеделник 21.11.2016

Кино Милениум

ПОНЕДЕЛНИК – СРЕДА (21.11. - 23.11.):

15:00 часот - ИНФЕРНО (INFERNO)

17:30 часот - ДОКТОР СТРЕЈНЏ (DOCTOR STRANGE)

20:00 часот - УСТАВ НА РЕПУБЛИКА ХРВАТСКА (THE CONSTITUTION)

22:00 часот - НОЌЕН ЖИВОТ (NIGHTLIFE)

Музеј на град Скопје 

Отворање на 9. Скопје постер фестивал

Официјално отворање на 9. Скопје постер фестивал.
Публиката ќе ужива во следниве изложби:

1/ 9. Скопје постер Меѓународен студентски конкурс за плакат „Криза на идентитет“ | Прогласување на победници

2/ Изложба на плакати од победниците на 8. МСКП „Сите за луѓето со попреченост“

3/ Изложба на плакати од работилници за 9. СПФ

4/ Изложба на постери од жири членовите
(Фин Нигаардс, Фонс Хикман, Мижел Буве, Ришард Каја, Тони Васиќ)

Почеток: 20.00

Кинотека на Македонија

Недела на современ шпански филм

„Овците не го пропуштаат возот”
(Las ovejas no pierden el tren)
Игран филм, Шпанија
2014 г., 103 мин., колор, блуреј
Режија: Алваро Фернандез Армеро (Álvaro Fernández Armero)
Сценарио: Алваро Фернандез Армеро (Álvaro Fernández Armero)
Улоги: Раул Аревало, Инма Куеста, Алберто Сан Хуан (Raúl Arévalo, Inma Cuesta, Alberto San Juan)

Почеток: 20.00

МНТ

Електра

Адаптација и режија: Андриј Жолдак Дејство во античкиот мит за Електра Електра, ќерка на кралот Агамемнон и кралицата Клитемнестра, и брат ѝ, Орест, заговараат одмазда против мајка им, Клитемнестра, и нејзиниот љубовник, Огист, заради убиството на татко им, Агамемнон. Овој антички мит претставува основа на трагедиите на Есхил, Софокле, Еврипид и Жан-Пол Сартр.

Улоги:
Дарја Ризова – Електра, ќерка на Агамемнон
Александар Ѓорѓиески – Орест, син на Агамемнон
Звездана Ангеловска/Камка Тоциновски – Клитемнестра, нивна мајка, жена на Агамемнон
Славиша Кајевски, Борче Начев – Агамемнон, нивни татко
Никола Ацески – Огист, љубовник на Клитемнестра
Еврипид – Славиша Кајевски, Борче Начев
Звездана Ангеловска/Камка Тоциновски – Жена на Еврипид
Александар Михајловски – Исус
Калина Трипкова, Мишел Митевска – Електра во детството
Арна Шијак – Бодигард на Клитемнестра, негувателка на Електра и Орест

Почеток: 20.00

Кино Култура

Контра Кадар СК31 – GMO OMG – Органска храна, здравје или?

Во понеделник ќе се зборува на темата која е можеби најважна за нас како живи битија, што јадеме?

Како вовед во дискусијата ќе се проектира документарниот филм на Џереми Сеиферт, Џил Латиано и Џошуа А. Кунау, GMO OMG од 2013 година кој прикажува фамилија која се интересира за тоа што е ГМО и зашто толку малку сме информирани со тој термин при што одат во потрага да дознаат се што е поврзано со генетски модифицираните организми (ГМО).

После овој филм ќе има дискусија со двете гостинки: Биљана Костовска од кооперативата на потрошувачи на органска исхрана – Добра земја и Валентина Колар-Јовановска, директор на Балкан Биосерт Скопје, тело за контрола и сертификација на органско произвоство.

Почеток: 20.00

Public Room

SDW: For food lovers

Дегустација на храна подготвена од италијанскиот шеф Giorgio Coa од Сардинија.

Резервација на 02 609 2650 и/или contact@publicroom.org.

Влез: 900 денари и ограничен број на карти

Почеток: 20.00

Рок Кафана Рустикана 2.0

Неделна програма

*Понеделник – Happy Monday со Natalija Danailova и Никола за среќен почеток на неделата  Старт после 21:00

*Вторник – Heineken Tribute Tuesday. Heineken 0,5 по промо цена од 100 денари и музика исклучиво од еден артист во периодот од 21:00 – 00:00.

*Среда – Blues & Whiskey Wednesday. In The Mood Blues Duo со најдобриот акустичен блуз перформанс во градот и 6 вида на виски по цена од 100 денари.

*Четврток – Кириличен рокенрол со Аудиоскопје после 21:30

*Петок – Вино и Гитари од 17:00. Афтерворк со Аце и Јоце во соработка со Тиквеш. Александрија Cuvee и Special Selection Oak Edition по цена од 600 денари за 0,75.
Акустична вечер со Кума и Црни старт после 21:30.

*Сабота – Македонски евергрини со Lili Chilli од 14:00 и Burger Happy Hours од 14:00 – 18:00. 20% попуст на сите бургери во овој период. R’n’R 101 со Ringroad. Класисична рок едукација со старт после 21:30.

За инфо и резервации пишете ни во инбокс или свртете на 075 478 134

Почеток: 21.00

 С26

Twelve Moons of Jazz

Twelve Moons Of Jazz во седмото продолжение, ќе биде место на испреплетување во различноста на изразот прикажан преку музика и пишан збор. Топлината овој месец ја носат творци кои од различен агол ја набљудуваат музиката.

Од страната на сцената овој пат ни гостува еден од најистакнатите македонски тапанари и перкусионисти Goce Stevkovski. Запаметен по соработката со Кирил Џајковски, Леб и Сол, Архангел, Ласт експедишн, Проект Жлуст, ДНО, Коџабашија, Фолтин, Бодан Арсовски и Езгија оркестра, Шаревски Квартет, Зоран Маџиров и останатите, Стевковски во 2013 година се издигнува на повисоко ниво компонирајќи го својот деби албум насловен “7 Stories” заедно со повеќе етаблирани македонски музичари во проектот едноставно именуван Goce Stevkovski Septet.

Почеток: 21. 30

Вторник 22.11.2016

Музеј на град Скопје

Фонс Хикман -Работилница- Дизајнирај влијателен социјален плакaт 

Фонс Хикман (Германија) ќе одржи работилница во која ќе ве менторира во процесот на дизајнирање влијателен социјален плакат. Дополнително ќе Ви покаже како со симболика да го привлечете вниманието на Вашите таргет групи и како да користите различни техники во дизајнирање на плакатот.

Локација: Салон 2

Наменет за: студенти по визуелни уметности, архитектура, дизајн и професионални дизајнери.

Учество: со пријавување и котизација (симболична котизација за студенти)

Почеток: 10.00

Кино Култура

Урбани градини за зелени градови

Пермакултурата како систем на алатки за еколошки дизајн на одржливи системи, нуди многу можности и долгорочни решенија за создавање одржливи земјоделски продуктивни, и незагадени, здрави населби.

Какви се шансите оваа идеја да се примени во нашите градови, наспроти проблемите со кои се соочуваме (загаденост, инфраструктурни проблеми, недостаток на погодна земја)?

За презентерот: Јан Зијлстра доаѓа од Холандија. Долги години патувал, работел и живеел во Европа, Азија, Австралија, Централна и Јужна Америка. Престојувањето во природа и средбите со луѓе од разни култури и средини го направиле свесен за тоа дека треба колективно да се посветиме на поодржлив начин на живот.

Почеток: 19.00

Продолжува на наердната страна......