Кремасти тестенини со пилешко и бешамел сос

Никој не може да одолее на тестенини со вкусен сос, кои брзо се подготвуваат. Денешниот предлог е еден од оние кои ќе ве воодушеват со вкусот. 

Овој рецепт успева од прва, а состојките можете да ги адаптирате по свој вкус.

Основниот рецепт е следниот:

370 гр тестенини
Две лажици маслиново масло
Три пилешки стека
Еден кромид
Три чешниња лук
Две пиперки
Една лажица пире од домати
400 мл сос од домати
Сол, бибер, оригано

Бешамел:

90 гр путер
90 гр брашно
720 мл топло млеко
Бибер и мускатно оревче

Дополнително, потребни се и:

85 гр моцарела
85 гр кашкавал по избор

Начинот на подготовка погледнете го на ова видео: