Кремаста салата за божиќна трпеза

Компир 500 гр.

Морков 500 гр.

Цвекло 350 гр.

Мајонез две  супени лажици

Павлака четири супени лажици

Прстофат Сол

Маслиново масло

Состојките се сечкаат на помали парчиња и се ставаат во врела вода да се варат. Сите заедно, исцедени се мешаат со павлака и мајонез.  Внимавајте да не ги преварите затоа што зеленчукот треба да остане цел.

Салатата се служи ладна.

Уживајте

cheap nike air max 90