СОСТОЈКИ:

300 гр варени компири

2 јајца

100 гр остро брашно

2 лажици врело млеко

150 гр рендан пармезан

СОСТОЈКИ ЗА ПОХОВАЊЕ:

2 јајца

презла

сечкан магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Компирите испасирајте ги додека се врели, па додајте јајца, брашно, млеко и сирење и замесете тесто.

Направете топчиња и поховајте ги, претходно извалкани во јајца и презла измешана со сечкан магдонос.

Пржете ги крокетите во голема количина масло додека не поруменат.

Послужете со сос од разматено сирење или павлака. По желба во сосот додајте зачини.