Корона вирусот стигна во Европа, двајца починаа – „Најверојатно ќе има и уште“

Франција потврди две смртни случаи како резултат на корона вирусот, изјави француската министерка за здравство.

Ова се првите смртни случаи во Европа.

Во француските градови Париз и Бордо се потврдени два случаи на корона вирусот, изјави француската министерка за здравство Агнес Бузин.

Таа додаде дека веројатно ќе има и други случаеви, пишува Спутник.

-Пациентот има 48 години. Тој се врати од Кина. Помина низ градот Вухан, рече министерката за првата жртва од коронавирусот, објави „Франс Инфо“, притоа додавајќи дека тој бил “во контакт со десетина други лица по пристигнувањето во Франција”.

Нашаите институции препорачаа да не се патува во Кина, а во соседна Србија властите забранија посети во болница и со посебни термокамери контролираат евентуално заболени лица на аеродромите кои превентивно се носат во болница.